środa, 21 stycznia 2015

Blajndy

W weekend jedziemy z Kubą na zawody. Wreszcie, bo potrzebuję jakiegoś impulsu, nie tylko kostkowego, ale życiowego. Konkurencji jest ledwie kilka, dla mnie celem jest zrobienie wreszcie oficjalnego ułożenia kostki 3x3 blindem.

Gdy mnie pytają, jak to się robi, to odpowiadam, że jest to wręcz banalne. Dlaczego? Spróbujmy tak:

- Hej, ale jak zapamiętujesz kostkę? Przecież to trudne.
- Faktycznie trudne. Dlatego jej nie zapamiętuję.
- ....? To co robisz?
-  Po pierwsze, co to jest kostka?
- No... kostka.
- Ale z czego się składa?
- Z nalepek.
- Ok. Ale zobacz. To są w gruncie rzeczy narożniki i krawędzie. I teraz wyobraź sobie, że układasz ją właśnie tak: najpierw narożniki a potem krawędzie. Albo odwrotnie. Rogi, to te na rogach, a krawędzie to te w środku.
- No i..?
- I teraz wyobraź sobie, że znasz prosty sposób jak zamienić dwie krawędzie. Albo dwa rogi. Jak znasz ten sposób, to reszta jest prosta.
- Nie widzę w tym nic prostego.
- Ale to jest proste. Zobacz. Zróbmy jedną krawędź roboczą, nazwiemy ją buforem, a drugą nie roboczą. Jeśli znasz sposób zamiany, to zawsze miejsce robocze, czyli bufor, zamieniasz z konkretną krawędzią. Wtedy dzieje się tak, że klocek z bufora idzie na właściwe miejsce, a klocek z tego miejsca idzie do bufora. Więc później ten z bufora musisz wrzucić w kolejne miejsce zabierając stamtąd klocek. A potem następny. I następny.
- I co kostka się ułoży?
- Jak to zrobisz z krawędziami a potem z rogami, to tak, ułoży się. Nie ma bata. Kostka jest tak zrobiona, że reszta dzieje się sama. Sposób to rzecz techniczna, jeśli tylko znasz zasadę.
- Ok. Ale wciąż nie wiem, jak zapamiętujesz kostkę?
- Nie zapamiętuję kostkę, lecz sekwencję zamiany klocków. Wystarczy jakoś ozanczyć klocki. Każdy ma swój sposób, ale najbardziej popularny to litery. W sumie 22 litery na krawędzie i 24 na rogi.
- No ale nie ma w alfabecie 46 liter.
- Faktycznie. Ale krawędzie układam oddzielnie i rogi też oddzielnie, więc każda z tych grup ma swój zestaw. I zapamiętuję to tworząc takie ciągi: AB GD, HI itp. Żeby było łatwiej robię z nich słowa np. ABba gra w GDyni dla HIpopotama. Łatwo zapamiętać?
- No tak. Ale i tak nic nie rozumiem. Jesteś wielki, że to robisz.
- Wiem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bill Wang 4.76. Analiza