czwartek, 12 marca 2015

Szczęśliwe FM 34

Pisałem już, że FM to jedna z tajemniczych nazw w speedcubingu. W ogóle ten tytuł jak brzmi - jak stacja radiowa w Stanach. Jeszcze dodam do tego np. Szczęśliwe FM34 i wyjdzie w ogóle tytuł jak marzenie. Chociaż nie - szczęśliwe to pozytywne, a pozytywne tytuły nie są w cenie, bo nie budzą skrajnych emocji. Wbrew pozorom wszyscy gonimy za szczęściem, ale samo ono nie budzi jakiś wyraźnych emocji i nie jest medialnie atrakcyjne. W mediach musi być krew i zło, ale nie szczęście.

No więc jak zwykle udział w Weekly Competition (WC - skrót dość słaby tym razem), zaczynam do FMa czyli fewest moves, czyli jak najmniej ruchów do ułożenia kostki. Zaczynam do tego, bo to mnie cholernie pochłania i potem kombinuję przez godziny, jak można krócej. Tym razem biorę kartkę, patrzę na zegarek i zaczynam.

Scramble jest takie: D R2 U B2 D' U2 F2 L2 U' R2 B2 F L' D R' B F L2 U2 B L2. Wymyślam jedno rozwiązanie, ale widzę, że robiąc odwrotnie może być ciekawiej. Odwracam kostkę. Idealne do poćwiczenia Petrusa, którego łapię słabo. Więc robię, żeby był blok Petrusa. Dodaje lub odejmuję ruchy i zauważam, że w sumie wychodzi mi po 7 ruchach x-cross Fridricha, czyli tak jakbym układał normalnie. A do tego gotowa para na górze. No dobra, myślę, jedziemy. Próbuję zrobić tak, żeby uzyskać szkielet i potem myśleć tylko nad rogami, co ostatnio mi wychodzi bardzo słabo. W końcu na jakieś 15 minut przed końcem myślę sobie - zrobię normalnie, ale szukając najkrótszych rozwiązań. I wow - po 22 ruchach mam kostkę i tylko ostatni etap do zrobienia, jak w normalnym ułożeniu. Wychodzi jedno z G, czyli jakieś 12-14 ruchów na przemieszczenie 6 klocków - bardzo efektywne. No dobra. Na szczęście znam to krótsze G, chociaż używam 14 ruchowego. Wpisuję i jest mój osobisty rekord: 34.

Potem jeszcze zastanawiam się nad tym, czy nie da się tego zrobić dokładając na koniec szkieletu PLL U na lewą rękę. Więc odtwarzam sekwencję, licząc, że coś się skróci - że to będzie nawet 8 ruchów mniej, bo końcówka przed Ga to mieszanka L U. Ale niestety tylko 3 się skracją, co daje 30 ruchów i zostaje któryś z PLLi A. Wrzucam do sprawdzenia, co wyjdzie w programie i wychodzi 35 ruchów, a więc gorzej niż moje 34.

A tak wyglądała jedna z kartek, z notatkami - jak widać bazgroły:


A tu rozwiązanie na programie wizualnym z opisem. Zadowolony jestem szczególnie z trzeciego slota, bo to było dość pomysłowe, to jest połączenie slota i EO line. No i sam początek też wyszedł też ciekawie.

z2 B' U' R' U F B D // 2x2x2 + cross
F' L F L' // 2x2x3
B' U' B2 U2  B2 U' B // F2L-1 +EO
U L U' L' // last slot Oll skip 
R2 Uw R' U R' U' R Uw' R2 F' U F // Ga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bill Wang 4.76. Analiza